Braća Ferster imaju posebno mesto u istoriji nemačkog fudbala. Karlhajnc i dve godine stariji Bernd retka su braća, koja su igrala zajedno i u Bundesligi i u nemačkoj reprezentaciji.
Rođeni su u Mosbahu, gradiću u nemačkoj saveznoj pokrajini Baden-Virtenberg. Bernd je bio drugo, Karlhajnc treće od ukupno četvoro dece bračnog para Marijane i Helmuta Ferstera.
Obojica su karijere počeli u Valdhofu iz Mahnajma, a proslavili se u glavnom gradu ove savezne pokrajine – Štutgartu.
Bernd je prethodno kratko igrao za Bajern. Čak je odigrao i dve utakmice u Kupu šampiona 1975. i ’76 kada su Bavarci drugi i treći put u istoriji postali prvaci Evrope. Ali nije se izborio za mesto pored mnogo iskusnijih Bekenbauera i Švarcenbeka, pa se preselio u Sarbriken gde mu je jedno vreme trener bio Slobodan Čendić, a saigrači Metodije Spasovski i Jovan Aćimović.
U Štutgart je prešao 1978. i pridružio se mlađem bratu Karlhajncu koji je već bio standardan u timu Švaba. Sezonu ranije braća su prvi i jedini put u karijeri doživela da igraju jedan protiv drugog. Mlađi Karlhajnc je tada držao odbranu svog tima zajedno sa Draganom Holcerom i bio uspešniji od starijeg brata: u Štutgartu je pobedio domaći tim sa 1:0, dok je u Sarbrikenu bilo nerešeno 1:1.
Sarbriken je na kraju sezone ispao iz Bundeslige, a Bernd se pridružio mlađem bratu.
Prvi zajednički meč u elitnom rangu nije prošao slavno. Braća su bila u startnoj postavi, zadužena za defanzivne zadatke, ali je Štutgart doživeo težak poraz u Kajzerslauternu – 1:5.
Međutim, vrlo brzo su stvari došle na svoje mesto i braća su do kraja sezone pomogla Štutgartu da te 78/79 osvojo drugo mesto što je bio najbolji plasman kluba od osnivanja Bundeslige.
Međutim, pravi uspeh tek sledi. Štutgart će sa braćom Ferster u timu tri puta u naredne četiri sezone osvajati treće mesto u Bungesligi da bi konačno 1984. godine postao i šampion Nemačke.
Zanimljivo je da je tada dve godine mlađi Karlhajnc Fester bio kapiten starijem bratu Berndu Fersteru, ali i drugim starijim igračima u timu poput legendarnog Karla Algevera.
To pravo izborio je zbog dugogodišnje vernosti klubu, ali i liderske uloge. Karlhajnc Ferster je već tada smatran jednim od najboljih centarhalfova na svetu.
Štutgart je sa njim kao kapitenom mogao i do još jednog trofeja, ali je 1986. u finalu Kupa Nemačke bolji bio Bajern i pobedio sa 5:2. Tada su za Švabe igrali i Jirgen Klinsman i Predrag Pašić, legenda Sarajeva.
Braća Ferster su dugo činila i odbrambeni bedem reprezentacije SR Nemačke. Zajedno su učestovali u osvajanju Evropskog šampionata 1980. u Rimu i drugog mesta na Svetskom prvenstvu 1982. u Španiji. Kada su se te ’82 u finalu protiv Italije našli zajedno u startnoj postavi, postali su tek druga braća u istoriji nemačkog fudbala kojima je to uspelo posle Otmara i Frica Valtera 1954. godine. Na njihovu žalost, za razliku od braće Valter, njih dvojica su izgubili u finalu od Bearcotove i Rosijeve Italije.
Bernd Ferster će u međuvremenu završiti reprezentativnu karijeru, dok će Karlhajc zaigrati i četiri godine kasnije na Mondijalu u Meksiku. Dobio je tada velike pohvale zemljaka zbog odlične defanzivne igre u četvrtfinalu i polufinalu kada je čuvao Meksikanca Uga Sančeza i posebno Francuza Mišela Platinija. Ali SR Nemačka će ponovo izgubiti u finalu. Ovog puta od Maradonine Argentine.
📅 1980
Alemania Federal
Harald Schumacher; Hans-Peter Briegel, Karlheinz Förster, Bernard Dietz ©, Uli Stielike, Manfred Kaltz; Bernd Schuster, Karl-Heinz Rummenigge, Hansi Müller; Horst Hrubesch, Klaus Allofs
Entrenador: Jupp Derwall pic.twitter.com/GojDS0fm92
— Sphera Sports (@SpheraSports) June 8, 2021
Karlhajncu će to biti poslenji 81. meč u dresu reprezentacije SR Nemačke, dok će Bernd istog leta sa samo 30 godina završiti profesionalnu karijeru.
Karlhajnc će igrati još četiri godine, do 1990. Poslednje tri i po sezone u karijeru provešće u u timu Olimpika iz Marseja gde će svoju trofejnu vitrinu obogatiti sa još tri pehara – dve titule prvaka Francuske i jednim kupom te zemlje.
Mogao je do još jednog kupa Francuske ali je 1987. u finalu zajedno sa Blažom Sliškovićem u timu, poražen od jedne druge braće – Zorana i Zlatka Vujovića, tada članova Bordoa.
Braća igrala zajedno protiv YU
Braća Bernd i Karlhajnc Fester igrali su u timu SR Nemačke, koji je 1983. u prijateljskom meču u Luksemburgu pobedio tim Jugoslavije sa 4:2.
Golove su postigli Norbert Mejer (2), Bernd Šuster i Karl Hajnc Rumenige za Nemce, Miodrag Ješić i Goran Miljanović za Jugoslaviju.
Selektor Todor Veselinović izveo jed tada sledeći sastav: Ivković – Jelikić, Hadžibegić, Bogdan, Kapetanović – Ješić, Trifunović, Zoran Vujović – Zlatko Vujović, Kranjčar, Pašić. U nastavku su zaigrali i Z. Marić, Miljanović i Ružić.
Source: SportKlub